سبد خرید0

سرویس تجسمی هنرآنلاین:مانوئل فیلیپه پریرا یکی از بهترین نقاشان حاضر در دنیا در زمینهٔ نقاشی روی چینی ورکشاپی 4 روزه در گالری والی برپا کرد.

فیلیپه اهل پرتغال است و به دعوت شهلا رحیمی برگزار کنندهٔ این ورکشاپ به ایران آمده است تا هنر خود را به ایرانی‌ها آموزش دهد. پریرا هر روز می‌تواند 100 گل رز بکشد. او با توجه به اینکه در ایران هنر نقاشی چینی بسیار محدود و منزوی است و ابزار و وسایل این نوع نقاشی در ایران به همین دلیل نایاب است، همراه خود تمام ابزار مورد نیاز برای خود و شاگردانش را همراه آورده است. ظروف چینی بزرگ، قلم مو، رنگ، و کتاب‌هایی که او در کشور پرتقال به چاپ رسانده است.

به گفتهٔ شهلا رحیمی این ورکشاپ در دو گروه و برای هر گروه در ۴ روز برگزار شده است. هنر آموزانِ فیلیپه در این ورکشاپ اغلب کسانی هستند که خود، پیش از این در کشورهای مختلف آموزش دیده‌اند و در ایران در حال آموزش نقاشی چینی به دیگر علاقه مندان هستند. با این حال برای تقویت مهارتشان از فیلیپه در این کارگاه ۴ روزه کمک می‌گیرند. مینا توکل که او هم در این ورکشاپ حضور دارد از اولین کسانی است که نقاشی چینی را به ایران آورد و معرفی کرد.

نقاشی چینی یا china painting نقاشی روی ظروف چینی است. این نقاشی ابتدا در کشور چین و یکی از فنون و هنرهای اصلی آن سرزمین بود و محصولات آن به دنیا صادر می‌شد. با وارد شدن این ظروف به اروپا، کشور آلمان شروع به ساخت ظروف چینی کرد. کیفیت این چینی‌ها از چینی‌هایی که در خود کشور چین ساخته می‌شد بهتر بود. بنابرین هنرمندان چینی کم کم به آنجا مهاجرت کردند تا بر روی آن چینی‌ها کار کنند و حالا در نتیجه آلمان در این زمینه یکی از مهم‌ترین کشور‌ها به شمار می‌آید. نقاشی چینی امروزه به دو نوع open medium و dry medium تقسیم می‌شود. در نوع open medium که فیلیپه در آن مهارت ویژه‌ای دارد، رنگ‌ها روی ظرف به هیچ وجه خشک نمی‌شوند و تا زمانی که به کوره بروند قابل تغییر هستند. در این سبک از نقاشی چینی فرم‌های مدرن بیشتر به کار می‌روند. اما درسبک dry mediumرنگ‌ها پس از مدتی خشک می‌شوند. این سبک برای فرم‌های کلاسیک بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فیلیپه می‌گوید که از ۱۲ سالگی شروع به نقاشی روی چینی کرده است و اکنون ۴۲ سال است که در حال نقاشی است. رحیمی هم می‌گوید او در هر روز می‌تواند ۱۰۰ عدد گل رز بکشد. او در جهان برای گل‌های رزی که زیبا و با سرعت نقاشی می‌کند معروف است. او همچنین در نقاشی حیوانات به صورت واقع گرا بی‌‌نهایت متبهر است. در این نوع نقاشی فیلیپه ابتدا رنگ‌ها را با قلم مو روی ظرف می‌گذارد و بعد با برداشتن رنگ از روی سطح با قلم مو به آن شکل می‌دهد. براشینگ در این سبک از نقاشی بسیار اهمیت دارد و او به گفتهٔ هنر آموزانش مهارت خاصی در به کار بردن قلم مو دارد. در بعضی از نقاشی‌ها لازم است که در میان کار چند مرحله ظرف به کوره برود وبعد روی آن به کار ادامه داده شود. فیلیپه می‌گوید در نقاشی از حیوانات به دلیل وجود ظرافت‌های موجود در شکل و رنگ موهای بدنشان نیاز به این کار پیدا می‌شود.

فیلیپه پریرا ابتدا در یک کارخانه شروع به نقاشی کرد. او ابتدا تنها خطوط بیرونی گل‌ها را روی ظرف ترسیم می‌کرد. رفته رفته در کار خود پیش رفت و مهارت بیشتری پیدا کرد. او در یک خانوادهٔ غیر هنری بزرگ شد و حتی پدر او با هنرش مخالف بود، تا جایی که فیلیپه از سمت خانواده‌اش به خاطر این موضوع ترد شد و بنابرین نزد یکی از دوستان هنرمند خود به کارش ادامه داد. او اکنون در سطح جهان برای هنرش شناخته شده است و تمام سال به خاطر این کار به نقاط مختلف دنیا سفر می‌کند. به گفتهٔ خانم رحیمی او در سال تنها دو ماه را در کشور خود می‌گذراند.

شهلا رحیمی این اتفاق را اتفاق بسیار خوبی ارزیابی می‌کند. او معتقد است آمدن فیلیپه به ایران بازتاب خوبی در بین هنرمندان خارج از ایران دارد و باعث شده است تا هنرمندان دیگری نیز مایل به همچین کاری شوند.