سبد خرید0
khab-16-8-93
خبرگزاری ایمنا: نمایشگاهی از آثار سوخت علی خوشنویس زاده در موزه هنرهای معاصر اصفهان گشایش می‌شود.

به گزارش ایمنا، در این نمایشگاه بیش از پانزده اثر سوخت این هنرمند در معرض نمایش قرار می‌گیرد و  از آخرین اثر وی با عنوان «دختر دنیا» نیز رونمایی می شود.
اصولاً «سوخت» هنری دشوار ‌و بسیار وقت‌گیر است. به همین جهت در گذشته نیز تعداد هنرمندان سوخت‌كار همیشه معدود بوده‌است. اغلب یك اثر سوخت را تعدادی از هنرمندان رشته‌های مختلف به‌طور مشترك انجام می‌دادند، یعنی یك گروه هنری مركب از استادان خط، تشعیر، تذهیب و مینیاتور هر یك قسمتی از كار یك تابلو سوخت را به عهده می‌گرفتند. به همین دلیل در قدیم «سوخت» را كمال هنرها می‌دانستند و آثار سوخت پرارزش‌ترین كارهای هنری بود.
طلوع هنر سوخت به دوره تیموری و قرن دهم هجری باز می‌گردد. این هنر از دوره تیموری تا دوره قاجار به‌صورت جلد تجلی پیدا می‌کند. اکثرا نیز جلد قرآن بوده و در بعضی آثار عرفانی نیز کار شده است.
شایان ذکر است؛ علی خوشنویس زاده یادگیری سوخت را نزد پدرش (میر محمد معلم خوشنویس اصفهانی ) از ۱۲ سالگی آغاز کرده و به دلیل ارتباط تنگاتنگ این هنر با رشته‌های دیگری چون طراحی نقاشی، تذهیب، تشعیر و خوشنویسی از محضر اساتیدی چون موسی و محمد تجویدی حسین بهزاد و حسین زرین خط بهره جسته است.
وی هم چنین نزد حاج مصورالملکی یادگیری این هنر را ادامه داد. خوشنویس زاده از جمله هنرمندان صبور و با پشتکاری است که نزدیک به ۵۰ سال است به کار در این رشته مشغول است.
این هنرمند با شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و بین المللی بسیاری موفق به اخذ بیش از ۷۵ لوح تقدیر شده است.
این نمایشگاه ساعت 10 صبح روز سه شنبه 9 دی ماه افتتاح می‌شود و تا پایان ۳۰ دی ماه برای بازدید علاقه‌مندان برپاست.
برای بازدید از گالری‌ها می‌توانید از ساعت ۹ تا ۱۷ به موزه هنرهای معاصر واقع در خیابان استانداری مراجعه فرمایید.