سبد خرید0

مائده صنعتگر: میزگرد بررسی وضعیت نمادهای موقت شهری اصفهان با حضور خانم ها؛ هاجر کمیلی، مریم معصوم زاده، شیوا مطیع، فروزنده اعتزازیان، و افسانه دری دانشجویان و فارغ التحصیلان کارشناسی و کارشناس ارشد دانشگاه های هنر، به میزبانی آموزشگاه هنری نارنج و ترنج برگزار شد.

در این میزگرد به بررسی نمادهای شهری مربوط به نوروز امسال در سطح شهر پرداخته شد که در ادامه آن را می خوانید.

* آثاری یکنواخت و کاملا تکراری
در ابتدای این میزگرد هاجر کمیلی به تابلوهای مربوط به اسامی حضرت فاطمه سلام الله علیها در خیابان چهارباغ اشاره کرد و گفت: در این اثر شاهد استفاده از تکراری ترین روش ها یعنی تلفیق تصویر و متن، آن هم بدون کمپوزیسیون و ترکیب بندی مناسب هستیم. من عابر با مشاهده این تابلوها اولین فکری که به ذهنم می رسد ، پیدا کردن راهی برای عبور از میان آنهاست، ریتم تابلوها یکنواخت و کاملا تکراری است و بجای لذت بصری، موجب آزار بصری برای مخاطب می باشد.
این کارشناس ارشد هنر درخصوص چنین نمادهای نوروزی یادآور شد: نیازی به کنجکاوی و درگیری ذهن برای درک این تابلوها نیست و تنها پیام که بیان اسامی حضرت فاطمه سلام الله علیها است، کاملا غیر هوشمندانه بیان شده است. حتی هیچ گونه تمهیدی برای درک کسانی که با ماشین در حال رفت و آمد هستند به کار برده نشده است. در شب هم این آثار، تابلوهای تاریکی هستند که مزاحم عبور و مرور مردم می شوند. شاید اگر از روشی شبیه تصویر متحرک استفاده می شد، جنبه ی بهتری به آثار می بخشید.

IMG 7401


کمیلی در خصوص این طرح چند پرسش مطرح کرد: آیا چنین تابلوهایی برای خیابان چهارباغ که یکی از قدیمی ترین خیابان های اصفهان است مناسب و جایز است؟ آیا هنرمند نمی توانست روش بهتری را برای بیان این اسامی مقدس در این مکان اتخاذ کند؟ آیا بهتر نبود که از فرم زیبا تر و بیان لطیف تری استفاده می شد آن هم برای این اسامی که معرف حضرت زهرا سلام الله علیها هستند؟ کاشتن دو شب بو در زیر هر تابلو نشان از چیست؟ یاد آور عید است؟!

* هفت سینی در ظروف یونانی و ایستاده بر پایه های رومی
در ادامه نشست شیوا مطیع به نقد طرح هفت سین های مزین با نام حضرت فاطمه سلام الله علیها در شهر پرداخت و گفت: از نکات خوب هفت سین باغ غدیر، بزرگی ابعاد آن است که بیننده از فاصله دور می تواند آن را ببیند.همچنین ایده خوب نشان دادن نقشه اصفهان، نشان از فکر خلاق هنرمند دارد. ظاهرا طراح همزمان بیان چند مورد را مد نظر داشته است، در حین نشان دادن نقشه اصفهان بر خلیج فارس تاکید کرده است. پرچم ایران نیز که قبلا توسط باغبان محترم گل کاری شده است و بیان اسامی حضرت فاطمه که با سین شروع می شود.
این دانشجوی کارشناسی ارشد هنر با بیان اینکه چندگانگی اثر به مخاطب احساس شلوغی می دهد افرود: فونتی که اسامی حضرت فاطمه با آن نوشته شده مناسب اسامی معنوی نیست. حتی در این اثر رنگ جنبه بیانگری خود را ندارد، آرایش رنگی منسجمی را در این اثر نداریم. رنگ فیروزه ای جایگاه مناسبی ندارد و دلیلی برای حضور برخی رنگ ها مثل رنگ طلایی پیدا نمی کنیم.
مطیع گفت: نکته مهم این است که هفت سین یک سنت ایرانی است، نماد فرهنگ و تمدن ایران است، پس چگونه می توان برای چیدن این سفره از عناصر غربی چون ظروف یونانی، پایه های رومی، و روکش مسی طلایی استفاده کرد. در کنار همه اینها باید به کوچکی قرآن نیز اشاره کرد. شاید اگر پایه ای برای قرآن در نظر گرفته می شد، هماهنگی بهتری بین اسامی حضرت فاطمه سلام الله علیها و سفره هفت سین می یافتیم.

* آلیس ایرانی در سرزمین عجایب غربی

از هفت سین های نوروز امسال اصفهان، یکی هم هفت سین خیابان کاوه بود که فروزنده اعتزازیان درباره آن اظهار داشت: اولین سوالی که به ذهن مخاطب می رسد، پیدا کردن دلیلی برای وجود طناب های زرد و پایه های پلاستیکی، همچنین سلفون های کشیده شده روی عناصر هفت سین است. آیا منظور این است که به این آثار نزدیک نشویم؟
این دانشجوی کارشناسی ارشد هنر افزود: این نوعی توهین به مخاطب و مردم اصفهان است برای یک مسافر که به اصفهان می اید نشانه ای از خست است. مگر چه ضرری به این آثار می رسد؟
اعتزازیان اصلی ترین ویژگی های هنر محیطی، را بزرگی اثر دانست به طوری که مخاطب از فاصله دور بتواند آن را درک کند. وی گفت: حیوان امسال در طالع بینی اسب است. در کنار سفره هفت سین به این کوچکی اسب بزرگی به کار رفته است.به طوریکه مردم متوجه وجود هفت سین نمی شوند.
وی به دیگر نشانه های طرح اشاره کرد و یادآور شد: صرف نظر از بزرگی ابعاد اسب، عدم تناسبات در اعضای بدن موجب می شود که اسب کار شده، شبیه فانتزی های کشورهای اروپای غربی مثل آلیس در سرزمین عجایب به نظر برسد.همچنین رنگ اسب زننده و ناهنجار لاست. گویی رنگ های اضافی و زائد در حین کار را به کار برده اند. و حتی اگر تمامی این ایرادها رفع می شد ، باز هم بهتر بود چنین اسبی در میدان های بزرگ شهر به کار برده می شد تا جنبه بهتری به کار بدهد.استفاده بی دلیل از گاری هایی که گل دارند ، شلوغ بودن و گل های زینتی با رنگ های مختلف که بیشتر از هفت سین به چشم می آیند از ایرادهای دیگر این هفت سین است.* ارتباط این کهکشان با حضرت فاطمه سلام الله علیها چیست؟
این میزگرد با بحث درباره طرح های میدان کهکشان ادامه یافت، طرحی که در چندین نقطه شهر نصب شده بود. افسانه دری در این خصوص گفت: هنرمند می خواسته با طراحی کردن یک گوی، حس یک کهکشان را به بیننده القا کند. اگر به تصاویر نجومی مراجعه شود، هیچ تصویری شبیه این کهکشان دیده نمی شود. روی این گوی نوشته است کهکشانی با شمیم یاس. ارتباط این کهکشان با حضرت فاطمه سلام الله علیها چیست؟ آیا این گوی از قبل به منظور دیگری کارنشده بوده است و حالا جهت خالی نبودن عریضه از آن استفاده شده است؟
این فارغ التحصیل کارشناسی ارشد هنر افزود: احادیث نوشته شده روی بنرهای پایینی اصلا قابل دیده شدن نیستند. مخاطب باید نزدیک رفته، خم شود تا بتواند آن را بخواند. المان اصلی همان گل بوده که به جای یاس از شب بو استفاده شده است. اگر از نور و سایه استفاده می شد، امکانات بیشتری برای بیان این مضمون به دست می آمد.

6

 


* هفت سینی که به چشم ها می آید
مریم معصوم زاده نیز درحصوص هفت سین ورودی باغ رضوان تصریح کرد: ابعاد این هفت سین به نسبت بزرگ است. به طوری که رانندگان ماشین های در حال حرکت قادر به دیدن این هفت سین هستند. شلوغی و آشفتگی کمتری دارد، و از سلفون جهت دور کردن مردم از اثر استفاده نشده است. استفاده از سنگ های ریز سفید به عنوان زمینه موجب دیده شدن هفت سین می گردد. اما نکته ای که وجود دارد عدم وجود هیچ ایده و خلاقیتی خاص در این هفت سین است. استفاده از چرخ چاه و یا کلبه کاملا بی معنی است و کلبه خیلی کوچک در کنار این هفت سین بزرگ مضحک به نظر می رسد. باز هم همان اسب فانتزی در این هفت سین به چشم می خورد. در تاریخ و تمدن ایران شاهد اسب های زیادی در سفال و نقاشی بوده ایم چرا نباید در نشان دادن این حیوان از نقوش ایرانی استفاده کنیم؟

78


* هنرمند تعیین کننده سطح توقع مردم است
طرح هفت سین در پارک های شهر از جمله طرح های نوروز امسال یود که در ادامه هاجر کمیلی به تحلیل نشانه های یکی از آنها اشاره کرد وگفت: مردم هر اثری را که ببینند می پدیرند. این هنرمند است که تعیین کننده سطح توقع مردم است و سلیقه هنری مردم را ارتقا داده و یا پایین نگه می دارد .شیوه اجرای این هفت سین یاد آور سفره های عقد است، سفره های طلایی و نقره ای که در مجالس عقد جنبه تجملی دارند. رنگ طلایی در هنر ایرانی معنی و مفهوم معنوی و والایی دارد. اما در اینجا رو به تجمل گرایی است. هیچ ارتباطی میان این هفت سین و فضای باز اطراف وجود ندارد.استفاده از دو چراغ شهری به عنوان شمعدان و آینه ی نا متناسب برای سفره هفت سین ، همچنین عدم وجود سایه بان از نقاط ضعف این اثر است. گذشته از همه اینها اثر کاملا مناسب فضای داخلی است.

9


* هفت سینی در هفت گنبد فیروزه ای
شیوا مطیع درباره هفت سین و هفت گنبد فیروزه ای اظهار داشت: در این اثر از یک بنر با نوشته «یا زهرا» با ترکیبی نه چندان جالب در کنار سفره هفت سین استفاده شده است. در حالی که به جای قوس های آبی، می توانست «یا زهرا» را با خط کوفی معقلی به گونه ای کار کند که در میان آن سفره هفت سین قرار گیرد. بنر دیگری که تصاویر هفت سین را دارد، در اینجا نقش پر کنندگی ایفا می کند. ابعاد کوچک هفت سین باز هم از نقاط ضعف آن است.

10


* ژیانی در ورودی اصفهان
فروزنده اعتزازیان استفاده از ژیان برای زیباسازی و گل آرایی میدان های شهر را مورد انتقاد قرار داد و گفت: چند سال پیش در شهرستان های شمالی ماشین های کلاسیک قدیمی با ظاهری زیبا را با گل های رنگارنگ آراسته بودند. نکته این است که در شهرهای کوچک که هیچ گونه امکاناتی وجود ندارد هر سال عید سعی در بزرگ نمایی کوچک ترین نقاط مثبت خود دارند.
وی یادآور شد: گذشته از تکراری بودن این ایده در شهر اصفهان با مردمی مهمان نواز چرا باید با قرار دادن یک ژیان به عنوان نماد اصفهان این خرافه قدیمی خست مردم اصفهان را زنده کنیم.
این کارشناس ارشد هنر گفت: ماشین مورد نظر اسقاطی و کثیف است، عروسک های فانتزی مار با کیفیت پایین سوار ماشین هستند، معلوم نیست که ماشین در حال رفتن است یا آمدن؟
و اگر نمی دانستیم سال پیش به اسم مار بوده است قادر به تشخیص خداحافظی یا سلام آنها نبودیم.
وی به دیگر نشانه های طرح اشاره کرد و افزود: پروانه ها هم در نگاه اول این ماشین را زنگ زده نشان می دهند. اصلا دلیل حضور پروانه ها معلوم نیست، گویی پروانه های اضافی که در جشنواره کودک و نوجوان به کار نرفته را در اینجا به کار برده اند.میدان جای مناسبی برای این اثر نیست و گل های رنگارنگ عقب ماشین شلوغی و آشفتگی بیشتری به فضا می دهند.

11


* حضور این پروانه ها به چه معنی است
افسانه دری طرح «به اصفهان خوش آمدید» را از معدود آثاری دانست که از قوس استفاده نکرده است و با شکستن فرم، اثر ترکیب بندی خوبی  یافته است. وی افزود: رنگ فیروزه ای به کار رفته به نسبت سایر آثار مناسب تر است. شعر احمد عزیزی بر روی کتیبه روبه رویی سر در نوشته شده است. «یاس ها یاد آور پروانه اند/ یاس ها پیغمبران خانه اند» ولی سایز آن خیلی کوچک است و برای ماشین هایی که وارد شهر می شوند قابل خواندن نیست. به همین دلیل بیننده نمی تواند معنایی برای در حضور پروانه پیدا کند. بنر به کار رفته که در قسمت های دیگر شهر هم به چشم می خورد هفت سین را در خود جای داده است. این در حالی است که پروانه ها بر روی یک سازه مثلث شکل قرار گرفته اند که به رنگ پرچم ایران است ولی به علت وجود پروانه ها اصلا به چشم نمی آید.


* نوشته کتاب باید از دو طرف قابل خواندن باشد
از دیگر طرح هایی که این روزها به دفعات در شهر استفاده شده است داربست کتاب است. مریم معصوم زاده در خصوص این طرح معتقد است: سازه کتاب، سازه خوبی است ولی باید جایی قرار بگیرد که نمای بهتری داشته باشد. وقتی از سازه ای استفاده بشود که از پشت پیداست نوشته روی آن هم باید از دو طرف قابل خواندن باشد.
وی افزود: اگر این کتاب در جای خوب و مناسبی از شهر قرار داده شود ، و همیشگی باشد و در مناسبت های مختلف رنگ و آب متفاوتی پیدا کند ، بهتر است تا اینکه هر بار آن را تغییر دهند و در جاهای مختلف طوری قرار دهند که انگار دفعه ی اولییست که ساخته شده است و باز هم پروانه ها؟! و عدم وجود دلیلی برای حضور کبوتر . . . .

12


و در پایان هم تعدادی از دیگر هفت سین های کارشده در سطح شهر

13

14

15

منبع: http://mehranonline.net/