سبد خرید0

cherabazi

شاید برای شما هم پیش آمده است، امروزه برای هر مشکل رفتاری کودک که از مشاوران کمک و راهنمایی می خواهید یک نسخه به شما می دهند و آن «بازی کردن» است.

مائده صنعتگر کارشناس ارشد مشاوره خانواده از دانشگاه علامه طباطبایی می گوید: «بازی کردن روزانه با کودکان قرص تقویتی نیست بلکه کپسول است. نمی توان بازی روزانه با کودک را ترک کرد و انتظار بهبودی کامل رفتاری و خلقی در کودکان را داشت. باید روزانه این کپسول معجزه آسا را مصرف کرد!»

مشاوران و روان شناسان معتقدند تنها راه ارتباط با کودکان بازی است.  وینی کات معتقد است تنها با استفاده از بازی کردن است که کودک به طور انفرادی خلاقیت به خرج می دهد و کل شخصیتش را به فعل در می آورد و تنها در ضمن خلاقیت است که فرد خود را کشف می کند. این اتفاق تنها در ضمن بازی کردن روی می دهد. 

حال چرا بازی با کودکان اینقدر اهمیت دارد؟

کودکان قادر نیستند از استدلال و مهارت های کلامی استفاده کنند و احساسات، افکار و رفتارهایشان را به صورت قابل درکی برای بزرگسالان بیان کنند. برای کودکان اسباب بازی ها کلمات هستند و بازی مکالماتی است که با استفاده از آنها انجام می شود. گینوت بیان می کند: «بازی کودک، صحبت اوست و اسباب بازی هایش نیز کلمات او را تشکیل می دهند». کودکان فاقد پختگی شناختی لازم برای بیان و تفسیر احساسات خود به شیوه بزرگسالان هستند، محدودیت هایی که از جانب بزرگسالان نیز اعمال می شود و فعالیت های توصیه شده از جانب آنان نیز نمی تواند جبران کننده اقتدار و احساس قدرتی باشد که کودکان از طریق بازی به دست می آورند. درجریان بازی، کودک خود مدیر و راهنماست و قاعده می سازد، اقدام به خلق جهانی می کند که بر آن تسلط می یابد و مهارت های اجتماعی را از آن طریق مسب می کند. از طریق بازی نیز به صورت نمادین بر ضربه ها و فشارهایی که احساس خوشحالی را از وی سلب کرده است، فایق می آید.

بازی ابزاری برای بیان احساسات، برقراری ارتباط، توصیف تجارب و برآوری آرزوهاست. به دلیل این که رشد گفتاری کودکان چند گامی عقب تر از سرعت رشد شناختی آنها می باشد، آنان واکنش خود نسبت به محیط و میزان آگاهی خود از اتفاقات دور و بر خود را از طریق بازی نشان می دهند. بازی برای کودک فرصتی فراهم می آورد تا رشد کودک از نظر شناختی، اجتماعی، عاطفی-هیجانی تسهیل گردد.

اگر شما هم جز مادران دغدغه مند تربیت فرزند از همان دوران طلایی ابتدای کودکی هستید و سوالاتی همچون سوالات زیر دارید، در اولین فرصت با مرکز ما تماس بگیرید، و از کلاس ها و برنامه های ما در زمینه بازی با کودک مطلع شوید.

چگونه با کودکم ارتباط برقرار کنم به طوری که بهترین دوست فرزندم در آینده باشم یا چگونه با کودکم ارتباط برقرار کنم به طوری که از همین سال های ابتدایی شخصیت فرزندم درست شکل بگیرد؟

چگونه مشکلات رفتاری کودکم را بشناسم و رفتار مناسب با آنها داشته باشم؟

اتاق بازی کودکم چگونه باشد؟ چه اسباب بازی هایی برای او بخرم؟

با توجه به سن و توانایی های کودکم چه بازی هایی با او انجام دهم؟

آیا بازی با افزایش توانمندی های ذهنی کودکان مرتبط است؟

و پاسخ دیگر سوالات مرتبط با کودک و دوران قبل از نوجوانی خود را از تیم تخصصی ما دریافت نمایید. 

شماره تماس:09392364776-32364776